Elvileg ami "gulyából" van, az gulyásleves, ami halból, az halászlé, tehát ne keverjük a szezont a fazonnal, beszéljünk magyarul simán halászléről.
Hozzávalók 2 személyre:„... visszamenénk a szöllőhegybe egy szíves keszthelyi lakoshoz halászlére meghivatva. Ennek mi Vas vármegyében csak hírét hallánk, de azt a jóságot, mellyet ez a szájjal éreztet, nem is képzelheted; pedig mi együgyü annak készítése! Összeszednek tudnillik mindennemű halat, s annál jobb, minél többnemű kevertetik össze, ezeket darabokra metélvén, bográcsba rakják, s megsózván, egy egész paprikát s fél marok vörös hagymát közibe hintnek, s eképpen a bográcsba befojtván tulajdon gőzében párolják. Annakutána egy kis sárgás rántást csinálnak, mellyet vízzel kevert vörös borral -- melybe ismét petrezselymet és kakukkfüvet hánynak --, felöntik s egyszer felforrni engedvén, kitálalják. Valamint igen egyszerű ennek készítése, úgy íze felséges.”
– Horváth József Elek (1784-1835) kaposvári iskolaigazgató 1832-ben a "Sas" folyóiratban megjelent tudósításából
50 dkg halfilé
1 ek vaj
2 vöröshagyma
3 paradicsom
1 paprika
só
őrölt fekete bors
2 tk édes őrölt pirospaprika
1/4 l halleves
petrezselyem
2. A vöröshagymát meghámozzuk és apróra vágjuk.
3. A paradicsomokat leforrázzuk, meghámozzuk, negyedeljük és kivágjuk a csumáját (Mariannának köszönöm, hogy eszembe juttatta ezt a szépséges magyar szót :)).
4. A paprikát is feldaraboljuk (magok nélkül).
5. A vajat egy serpenyőben felolvasztjuk, a vöröshagymát üvegesre pároljuk, a haldarabokat, a paradicsomokat, a paprikát hozzáadjuk, sózzuk, beleszórjuk az őrölt paprikát, levesszük a főzőlapról, jól átkeverjük, majd a hallevest is hozzáadjuk.
6. Visszatéve a lapra 15 percig, lefedve, alacsony lángon főzzük.
7. Friss, apróra vágott petrezselyemmel (vagy kaporral) tálaljuk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése