2011. március 30., szerda

Disznókaraj petrezselymes burgonyával

Ma már az egészséges étkezés elkötelezett hívei ugyanúgy odafigyelnek arra, hogy kedvenc ételeiket megbízható, minőségi alapanyagokból készítsék, mint az igényes ínyencek. Ők valóban garantált termékeket szeretnének vásárolni, és joggal várják el, hogy a magas minőségi követelmények minden étel esetén ugyanúgy érvényesüljenek. Azonban nem könnyű eligazodni az üzletláncok polcain sorakozó külföldi és magyar áruk rengetegében.
A tájékozódás elősegítése és a növekvő igény a hazai, ellenőrzött termékek iránt szükségessé tette, hogy a magyarországi húsok megkülönböztető emblémával jelölve kerüljenek a boltokba. Magyarországon az ellenőrzött összetételű, sertés tőkehúsokat, bőrös félsertéseket és darabolt húskészítményeket a Minőségi Magyar Sertéshús Védjegy teszi jól azonosíthatóvá. A védjeggyel ellátott magyar származású húskészítmények garantáltan antibiotikum-, hozamfokozó-, és hormonkezelés mentesek, továbbá a minőségi, génmódosítatlan takarmánynak köszönhetően ízük is finomabb.
A védjegyes magyar sertéshús alacsony telített zsírtartalma és magas telítetlen zsírszintje, valamint alacsony foszfortartalma miatt rendkívül egészséges alapanyaga lehet a hagyományos magyaros és reformételnek egyaránt. Sőt, a hiedelmekkel ellentétben egy szelet grillezett sertéshúst salátával körítve akár könnyű ételként is fogyaszthatunk.
Az MMS védjegy csak szigorú szakmai vizsgálatot követően kerülhet a sertéshúsárukra, így tökéletesen biztosak lehetünk a termékek első osztályú minőségében és hazai származásában.(Forrás)

Hozzávalók 2 személyre:

sertéskaraj
2-3 szem közepes burgonya fejenként
1 csokor petrezselyem
2 dl marhahúsleves
olaj
vaj
só, feketebors


1. A burgonyát meghámozzuk, negyedeljük és 20 percig főzzük.
2. A karajt oldalanként kb. 4 percig olajban sütjük (10 fokozatból 7-esen), majd kivesszük és a visszamardt zsiradékhoz friss, apróra vágott petrezselymet adunk, jól átforgatjuk. Ezzel kész a szósz is.
3. A burgonyát egy serpenyőben vajon és jó sok apróra vágott petrezselymen egyszer átforgatjuk.
4. A karajt a szósszal és a burgonyával, előmelegített tányérokon tálaljuk.
5. Ízlés szerint salátát fogyaszthatunk hozzá.


2011. március 29., kedd

Lazac-uzsi

A különféle köztes étkezések nagyon divatosak manapság.
Éttermek és szállodák tömkelege kínál pl. vasárnaponként ún. brunch-okat (a szó az angol breakfast - reggeli és lunch - ebéd társításából született): ez már nem reggeli és még nem ebéd, szóval bármit fogyaszthatunk, amit a két étkezés alkalmával amúgy is szoktunk, csak persze egyszerre és leginkább órák hosszat, ráérősen, baráti társaságban. Kenyér, lekvár, sajt és szalámi, vagy leves, hal és egy szelet torta: minden megengedett. Egy pohárka pezsgő is például, vagy egy hideg fröccs, aminek - valljuk be - baráti társaságban különösen nehéz ellenállni.
Ausztriában az uzsonnázásnak (Jause) nagy hagyománya van, fatálakon szolgálják fel a különféle hozzávalókat: felvágottak, sonka, májsajt, aszpikos ételek, füstölt sonka, torma, uborka... A variációk száma végtelen.
És ahogy mi uzsonnázunk:

Lazacos toast
A pirítósra vaj, lazac, lilahagyma kerül, majd citromlevet csepepgtetünk rá, végül tormával kenjük meg és petrezselymet szórunk rá.

Sárgadinnye és sonka:

Paradicsomsaláta friss bazsalikommal:

Főtt tojás:

Sajt ízles szerint:

Pezsi:

2011. március 17., csütörtök

Szalámis tészta

Amikor Ausztriába kerültem, nagyot néztem, mikor több helyen is kolbászos/szalámis tészta volt például ebédre. Nem azért, mert lenézem, csak meglepett, hogy egy ilyen egyszerű, akár parasztnak is mondható étket itt egyenértékűen kezelnek mondjuk egy rántott hússal. Szalámis tésztát én még az egyetem alatt is ritkán ettem, na jó, ott még voltunk olyan elvetemültek, hogy a Maggi gombás zacskós tészta volt az ász :D
Mindenesetre valóban nagyon gyorsan készen van, ha gyerek van a családban, különösen ajánlott az elkészítése, mert a kicsik is szívesen részt vesznek az előkészületekben: kézzel ki lehet mérni a tésztamennyiséget, a nagyobbak a késsel is vagdoshatnak, és bizonyított, hogyha az étvágytalan gyereket bevonják a főzésbe, nagyobb kedvet kap a csipegetéshez.
Tehát a kolbászos/szalámis tészta maga a főnyeremény :)

Hozzávalók:

tészta
10 dkg kolbász/szalámi: amivel itt készítik, azt én leginkább a turista szalámihoz tudnám hasonlítani, de szerintem ízlés dolga
vaj
1 közepes vöröshagyma
petrezselyem
só, bors

1. A tésztát készre főzzük.
2. Az apróra vágott vöröshagymát vajon megpirítjuk.
3. A szalámit csíkokra vágjuk és hozzáadjuk.,
4. A petrezselyem felét apróra vágjuk, hozzáadjuk, sózzuk, borsozzuk.
5. Végül a tésztát is hozzáadjuk, alaposan elkeverjük.
6. Friss, apróra vágott petrezselyemmel megszórjuk és tálaljuk.
7. A gyerekek tejet, a felnőttek pedig sört igyanak hozzá!!! :)
8. És természetesen egy paradicsom-, vagy bármilyen más zöld saláta sosem árt mellé.

Paprikakrémleves

Meteorológiailag már március elsején elkezdődött, csillagászatilag viszont csak jövő héten fog. Tavasz.

Lassan elpakolhatjuk a téli kabátokat és a hóláncokat, kirándulhatunk a szabadban szánkózás helyett, hogy elfelejtsük a tavaszi fáradságot, és természetesen az étkezési szokásaink is gyökeresen megváltoznak.
Nemsokára tavaszi zöldségek és gyümölcsök kerülnek az asztalra: karalábé, retek, spárga, medvehagyma, spenót, és persze a friss, illatos, hazai eper. a szervezetünk sem kíván már nyomós ételeket, mint télen, talán leadjuk a felszedett kilókat, hogyha rántott hús helyett néha friss halat eszünk. De azért egy fröccs amellett is elfér majd!

Mielőtt végleg beköszöntene a jó idő és a teraszon reggelizhetünk vagy a parkban uzsonnázhatunk egy pléden, jöjjön az utolsó igazán téli receptünk, amivel remélhetőleg el is búcsúztatjuk a zord időjárást.

Hozzávalók:

1 sárga kaliforniai paprika
1 vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
olaj
száraz fehérbor
só, bors
fél liter marhahúsleves
100 ml tejszín

1. A vörös- és fokhagymát meghámozzuk, apróra vágjuk, olajon megpirítjuk.
2. A paprikát is feldaraboljuk, hozzáadjuk.
3. Felöntjük kevés fehérborral.
4. Megvárjuk, míg az alkohol elpárolog.
5. Fűszerezzük.
6. Az egészet egy mixerrel alaposan átkeverjük.
7. Visszaöntjük a lábasba, felölntjük a tejszínnel, és még egyszer felforraljuk, hogy a markáns tejszíníz eltűnjön.
8. Snidlinggel tálaljuk!

Fajitas


Csak hogy tisztában legyünk a fogalmakkal:

1. Tortilla = mexikói lepény (spanyol omlett is, de az most mindegy).
2. Ha a tortillát töltött, akkor az a burrito (spanyolul: kis szamár). Fontos, hogy ebben az esetben töltve és tekercselve kapjuk a tésztát, tehát nem mi válogatjuk a tölteléknek valót, ami amúgy lehet pl.: hús, bab, rizs, paradicsom, avocado, sajt, saláta, tejföl stb.
3. Az amerikaik ezt wrapnek hívják.
4. Ha a tortilla tésztát és a töltelékeket külön-külön tálaljuk és mindenki kedve szerint szórakozhat a hozzávalók variálásával, akkor az bizony végül egy fajita lesz. Ez eredetileg grillezett marhahúsból, chili hozzáadásával készül. De manapság a lehetőségek tárháza szinte kimeríthetetlen.
5. Most egy fajitas (többesszám) recept következik.

Hozzávalók 4 személyre:

tortilla tészta (mi készet használtunk, de persze még jobb a házi)
fejenként 12 dkg marhabélszín csíkokra vágva
1 sárga, 1 piros és fél zöld kaliforniai paprika
1 fej vöröshagyma
olaj

bors
1 pohár tejföl
3 közepes paradicsom
főtt kukorica
fejes saláta
sajt

1. A húst részletekben olajon megsütjük és félretesszük.
2. A vöröshagymát durván felszeleteljük, és a visszamaradt sütőzsiradékhoz adjuk, addig pirítjuk, míg a hagyma jól megszívja magát a szósszal.
3. A csíkokra vágott paprikákat hozzáadjuk és együtt pirítjuk.


4. Végül a korábban félretett, lefedett húst is visszaöntjük a serpenyőbe, és párszor jól átforgatjuk.
5. A paradicsomokat apró kockákra vágjuk, sózzuk, borsozzuk.
6. Sajtot reszelünk.
7. A salátát felcsíkozzuk.
8. A tejfölt simára keverjük.
9. A tölteléknek valókat kis tálakban tálaljuk.


10. Megmelegítjük a tortilla tésztát a sütőben (lásd elkészítési javaslat :)).
11. Megtöltjük a tésztát: az első réteg mindig a tejföl, utána általában a hús, aztán jöhetnek a zöldségek, de ki-ki kedve szerint variálhat.
12. Fontos, hogy a tejfölt ne kenjük a tészta alsó harmadára, mert azt - ahogy a képeken is látható - tanácsos első lépésben felhajtani, így a legkönnyebb kézbe venni a kis csomagot, és nem fog szétesni.

2011. március 7., hétfő

Tiroli zöldséges árpagyöngyleves

Sokan panaszkodnak, hogy nehezen bírják már a telet, kifogytak a tartalékaik, egész nap tudnának aludni és úgy várják a nyarat, mint a Megváltót. A nyár még szerintem igencsak odébb van, de egy erőleves talán segíthet átvészelni a nehezebb napokat.
Miért éppen árpaleves? Kutatások támasztják alá az eleinte szokatlanul hangott kijelentést: az ókori gladiátorok "árparopogtatók" voltak.

Az egykori Asia Minor provincia fővárosa, Epheszosz közelében feltárt, mintegy 70 sírból álló gladiátor-temető leletei választ adnak a furcsa jellemzésre: a csontok vizsgálata bizony cáfolja a római harcológépek testfelépítéséről szőtt hollywoodi elképzeléseket. A Törökország területén fekvő temetőben nyugvó gladiátorok nem drabális húsevő-hústornyok, hanem sokkal inkább túlsúlyos vegetáriánusok voltak.
A "nagy csalás" persze nem a hollywoodi kasszasikerekkel kezdődött: már a korabeli mozaikok is megtermett izomkolosszusokként ábrázolják a gladiátorokat. Ám a történészek szerint ez inkább korabeli píárfogás lehetett, mellyel a harcosok macsó imázsát akarták javítani, semmit hű képet adni valódi testalkatukról.
Karl Grosschmidt, a bécsi egyetem törvényszéki kórboncnoka a csontok vizsgálata alapján megállapította: a gladiátorok valójában árpa- és bab-diétán éltek. Hogy ez elég egyhangú koszt volt, maga a tudós is elismerte. "Annyit árpát és babot kaptak minden nap, hogy a végén tényleg nagyok és erősek lettek tőle" - véli Grosschmidt. A tudós azt gyanítja, az egyhangú diéta különös módon a harcosok ereinek és idegrendszerének védelmét szolgálta, hiszen a lerakódott zsírrétegen jól feszült a testüket óvó páncélzat, az ütésektől pedig óvta a belső szerveket." (Forrás)

Hozzávalók:

10 dkg szalonna (nem füstölt a legjobb, a füstölttel sincs gond, csak akkor "füstösebb" lesz a végeredmény)
1 fej vöröshagyma
6 dkg árpa
negyed kg főtt tarja
25 dkg zöldség (póré, sárgarépa, zeller)
másfél liter víz
ecet

petrezselyem

1. A szalonnát felkockázzuk, zsírjában megfuttatjuk.
2. A vöröshagymát apróra vágjuk és megpirítjuk, röviden átforgatjuk az árpát is, az egészet felöntjük egy liter vízzel, majd hozzáadjuk a tarját. Másfél órát főzzük.
3. Kb. egy óra után az apróra vágott zöldségeket hozzáadjuk, sózzuk.
4. Hozzáadjuk a petrezselymet is, amit apróra vágtunk.
5. A húst a tálalás előtt vaágjuk kockákra.
6. A legvégén kevés ecettel ízesítjük.

A recept Maria Drewes tiroli receptkönyvében is megtalálható.

2011. március 4., péntek

Paprikás csirke


Programajánló:

A Hungarikum Fesztivált negyedik alkalommal, 2011. augusztus 11-14. között rendezik meg Szegeden, a város több pontján.

A fesztivál célja, hogy az országban megtalálható minőségi magyar termékeket, szolgáltatásokat bemutassa a hazai és külföldi érdeklődőknek egyaránt. Azáltal, hogy bemutatásra kerülnek a híres magyar termékek és jellegzetességek, a gasztronómia, a népművészet, a kultúra, a mezőgazdaság és az állattenyésztés világából, a fesztivál nagyon sokrétű. A kiállítók között nemcsak szegedi vagy dél-alföldi cégek képviseltetik magukat, hanem az ország egész területéről érkeznek vállalkozók, akik megismertetik szolgáltatásaikat az érdeklődőkkel. A gasztronómiai élvezetek mellett a fesztiválon színvonalas előadásokkal, népzenével, magyar nótával, operettel, kézműves foglalkozásokkal, ismeretterjesztő bemutatókkal várjuk az érdeklődőket.

Tavaly az egyik legnagyobb sikert az őshonos magyar kutyafajták bemutatója aratta. A szegedi Széchenyi téren kaptak bemutatkozási lehetőséget a gasztronómia kiállítói. A belváros több éttermében a vendégeknek lehetősége nyílt megkóstolni a szürke marhából, mangalicából, libamájból, szarvasgombából készült ételeket. A Szegedi Vadasparkban bemutattuk a magyar állattenyésztés sajátosságait. A Móra Ferenc Múzeumban, a Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeumban, a Szent István téri víztoronyban (szikvíz), a Szőregi Rózsa Múzeumban a „Szegedikumok” tárgyiasult eszközeit láthatták a fesztivál vendégei. A Somogyi-könyvtárban a Hungarikumokról szóló könyvek, ritkaságok kiállítását tekinthették meg.
Ezen a nyáron is magyar, minőségi termékeknek, szolgáltatásoknak biztosítunk lehetőséget a bemutatkozásra.
A fesztivál kísérőprogramjaként már szervezés alatt áll egy konferencia „Hungarikumok a Dél-Alföldön” címmel.

Ehhez kapcsolódóan jöjjön egy paprikás csirke recept cecei paprikával :D

Hozzávalók 4 személyre:

1 csirke
fél liter leves
2 vöröshagyma
olaj
3/4 pohár tejföl
2 ek ecet
só, bors
3 babérlevél
1 tk kömény
1 tk majoránna
2 gerezd fokhagyma
(chili)
2 ek édes, őrölt pirospaprika
1 ek paradicsomszósz
fél citrom reszelt héja

1. A csirkét feldaraboljuk és leszedjük a bőrt.
2. Egy serpenyőben olajat melegítünk, az apróra vágott vöröshagymát aranybarnára pirítjuk.
3. A paradicsomszószt hozzáadjuk és tovább pirítjuk.
4. Redukáljuk a hőmérsékletet és beleszórjuk a pirospaprikát.
5. Folyamatosan hozzáadagoljuk a levest és hagyjuk, hogy főni kezdjen.
6. A fűszereket, a feldarabolt fokhagymát, ecetet és fél citrom levét hozzáadjuk, 20 percig főzzük.
7. Hozzáadjuk a csirkedarabokat, 1 órán át fedetlenül pároljuk. Ne használjunk túl nagy lábast, a húsdarabokat egyenletesen lepje el a szósz!
8. A tejfölt egy kis tálban keverjük össze 3-4 kanálka szósszal, és öntsük a húshoz. Hagyjuk kicsit összeérni, sózzuk, borsozzuk.
9. Tésztával, nokedlivel,gombóccal, sós burgonyával stb. tálaljuk.